Není pochyb o tom, že globální změny klimatu jsou tématem velmi diskutovaným jak ve vědeckých, tak i v laických kruzích. Problém je však v tom, že laici mají často jen velmi mlhavou představu o tom, co to vlastně znamená a jaké to může mít důsledky. Proto si mnohdy ani nepřipouští, že situace je tak vážná, jak ve skutečnosti je.
Tím hlavním, co je potřeba vyvrátit hned z počátku je to, že bude zkrátka jen tepleji. Jistě, je to jeden z příznaků, který pociťujeme zvláště v létě. Proto se také dříve tyto změny poměrně nepřesně nazývaly globálním oteplováním. Avšak zvyšování teploty je bohužel jen jeden z důsledků, byť i ten může mít dalekosáhlé následky, ať už v podobě tání ledovců či zvyšování spotřeby vody, především v zemědělství.
Závažnější však jsou změny rozdělení srážek. Velmi zjednodušeně řečeno, naprostá většina jich spadne na jaře, část na podzim, zatímco zima a především pak léto budou suché, s výjimkou prudkých bouřek s přívalovými dešti, které se nestihnou vsáknout do půdy. A asi není potřeba dlouze přemýšlet nad tím, co to udělá s dostupností jídla, zvláště v naší zemi, kde jsme, co se vody týče, na srážkách závislí.
Zvýší se také četnost a síla extrémních projevů počasí. To ostatně můžeme pozorovat již nyní, díky zvýšené četnosti záplav, ale také třeba tornád či hurikánů. O tom, že škody, které tyto katastrofy způsobují, jsou velké, ať už na životech či na majetku, není pochyb. A vzhledem k tomu, že se bude situace pravděpodobně dále zhoršovat, je rozhodně dobré se na to připravit.
Samozřejmě běžný člověk s tím mnoho nenadělá. Jistě, můžeme se snažit žít co nejvíc ekologicky, avšak je to jen kapka v moři. Pokud však těch kapek bude mnoho, celá věc se změní. Lze vyvíjet tlak na politiky a vlády, aby přijaly opatření ke zmírnění těchto důsledků. Bohužel, jak již bylo řečeno, celou situaci si uvědomuje jen málokdo, a ještě méně lidí je ochotno obětovat něco ze svého pohodlí. A to rozhodně není dobře.